Police and Crime Commissioner Candidate selection results

West Midlands


   
Staffordshire    
GARNER, Joy  402 Elected
POULTER, Michael
351
 

   
Warwickshire
   
EDWARDS, Claire 
102
 
PLASKITT, James
291
Elected

   
West Mercia
   
MURPHY, Simon
  Elected Unopposed

   
West Midlands
   
JONES, Bob
1,580
Elected
MOSQUITO, Yvonne
827
 

 

Wales 


   
Dyfed Powys    
GWYTHER, Christine   Elected Unopposed
     
Gwent
   
SANDISON, Hamish 494  Elected
WORRAD, Joshua 306  
     
North Wales    
HANSON, Margaret 276  
MICHAEL, Tal 548 Elected
     
South Wales    
CANNON, Paul 1,058  
MICHAEL, Alun 1,142 Elected

 

East    


   
Bedfordshire    
HEFFERNAN, Adrian 190  
MARTINS, Oliver 511 Elected
     
Cambridgeshire    
MURPHY, Ed 265 Elected
ROGERS, Ruth 241  
     
Essex    
COOK, Val Morris 449 Elected
NEWELL, Jordan 355  
     
Hertfordshire    
BATSON, Sherma
Elected Unopposed
     
Norfolk    
BURKE, Stephen  232  
MORPHEW, Steve  337  Elected
     
Suffolk    
BASHAM, Jane    Elected Unopposed

 

Yorkshire &
The Humber

   
Humberside
   
HUNTER, Keith
458 
 
PRESCOTT, John    
552 
Elected                             

   
North Yorkshire
   
POTTER, Ruth
  Elected Unopposed

   
South Yorkshire
   
Round 1
   
BILLINGS, Alan
461
 
HUGHES, Med
382
 
WALAYA, Kash
622
 
WRIGHT, Shaun
972
 

   
Round 2
   
BILLINGS, Alan
592
 
WALAYA, Kash
671
 
WRIGHT, Shaun
1116
 

   
Round 3
   
WALAYA, Kash
861
 
WRIGHT, Shaun
1353
Elected
     
West Yorkshire    
BURNS-WILLIAMSON, Mark Elected Unopposed

 

North

   
Cumbria    
BOADEN, Mike 190
 
LEONARD, Patrick
225 
Elected 
     
Cleveland    
BRASH, Jonathan 157  
COPPINGER, Barry 523 Elected
     
Durham    
Round 1    
DIXON, Bill 330  
HOGG, Ron 423  
THOMPSON, Peter 311  
     
Round 2    
DIXON, Bill 427  
HOGG, Ron 536 Elected
     
Northumbria    
BAIRD, Vera 1,921 Elected
FOSTER, Tom 635  

 

South East

   
Hampshire    
HAGGER, Alan                335   
RAYMENT, Jacqui 576 Elected
     
Kent    
BATES, Steve 241  
YEO, Harriet 711 Elected
     
Surrey    
EVANS, Robert Elected Unopposed
     
Sussex    
DANIEL, Godfrey 679 Elected
RICHARDS, Paul 554  
     
Thames Valley    
HARVEY, Jon 590  
STARKEY, Tim 614 Elected

 

 

North West

   
Cheshire    
CARTER, Steve  375   
STOCKTON, John 471 Elected
     
Greater Manchester    
LLOYD, Tony Elected Unopposed 
     
Lancashire    
Round 1    
ATKINSON, Mark 342  
GRUNSHAW, Clive 820  
MASTER, Ibby 532  
     
Round 2    
GRUNSHAW, Clive 966 Elected
MASTER, Ibby 663  
     
Merseyside    
Round 1
   
KENNEDY, Jane
895
 
KILFOYLE, Peter
745
 
WEIGHTMAN, Bill 254  
     
Round 2
   
KENNEDY, Jane 974  Elected
KILFOYLE, Peter 833  

 

 

East Midlands

   
Nottinghamshire
   
MOHAMMED, Adam
841
 
TIPPING, Paddy
892
Elected

   
Derbyshire
   
CHARLES, Alan
695
Elected
DHINDSA, Hardyal
365
 
SALT, Kathryn
133
 

   
Leicestershire
   
RUSSELL, Sarah
  Elected unopposed

   
Lincolnshire
   
DILKS, Phil
218
Elected
GLEESON, Paul
97
 

   
Northamptonshire
   
BARRON, Lee
212
Elected
CASEMAN-JONES, Mike
176
 

 

 

South West

   
Avon and Somerset    
ASHFORD, Bob                      
891
Elected 
SAVAGE, John 505  
     
Devon and Cornwall    
CANAVAN, Patrick 312  
WILLIAMS, Nicky 591 Elected
     
Dorset    
ROGERS, Rachael Elected Unopposed
     
Gloucestershire    
DHANDA, Rupi   Elected Unopposed
     
Wiltshire    
MOODY, Clare   Elected Unopposed