Labour Lords

Bns (Irene) Adams of Craigielea 

Rt Hon L (Andrew) Adonis

L (Nazir) Ahmed

L (Waheed) Alli

Rt Hon L (Donald) Anderson of Swansea

Bns (Kay) Andrews

Rt Hon L (Peter) Archer of Sandwell QC

Rt Hon Bns (Hilary) Armstrong of Hill Top

Rt Hon L (Jack) Ashley of Stoke

L (Richard) Attenborough

L (Willy) Bach

Bns (Joan) Bakewell

Rt Hon L (Joel) Barnett

Rt Hon L (Steve) Bassam

L (Jeremy) Beecham

L (Tony) Berkeley 

L (Kumar) Bhattacharyya

Bns (Angela) Billingham

L (Dennis) [Turner] Bilston

Rt Hon Bns (Tessa) Blackstone

Bns (May) Blood

Rt Hon L (Paul) Boateng

L (Gordon) Borrie QC

Rt Hon L (Colin) Boyd of Duncansby

Rt Hon L (Keith) Bradley 

L (Melvyn) Bragg

L (Daniel) Brennan QC

L (Bill) Brett

Rt Hon L (Des) Browne of Ladyton

L (Clive) Brooke of Alverthorpe

L (Keith) Brookman

L (Jack) Brooks of Tremorfa

L (Dale) Campbell-Savours

L (Stephen) Carter of Barnes

L (Patrick) Carter of Coles

V (Tom) Chandos 

L (Tony) Christopher

Rt Hon L (David) Clark of Windermere

L (Tony) Clarke of Hampstead 

Rt Hon L (Stanley) Clinton-Davis

Bns (Janet) Cohen of Pimlico

L (Ray) Collins of Highbury

L (Robin) Corbett of Castle Vale

Rt Hon Bns (Jean) Corston

Bns (Christine) Crawley

Rt Hon L (Jack) Cunningham of Felling

Rt Hon L (Ara) Darzi of Denham

L (Neil) Davidson of Glen Clova QC

L (Mervyn) Davies of Abersoch

L (Garfield) Davies of Coity

Rt Hon L (Bryan) Davies of Oldham

L (Quentin) Davies of Stamford

Rt Hon Bns (Brenda) Dean of Thornton-le-Fylde

L (Meghnad) Desai

Rt Hon L (Don) Dixon

Bns (Rita) Donaghy

L (Bernard) Donoughue

Bns (Jeannie) Drake

Rt Hon L (Paul) Drayson

L (Alf) Dubs

L (John) Eatwell

L (Murray) Elder

L (John) Evans of Parkside

L (Matthew) Evans of Temple Guiting

L (David) Evans of Watford

Rt Hon L (Charlie) Falconer of Thoroton QC

Bns (Marcia) Falkender

Bns (Josie) Farrington of Ribbleton

L (Richard) Faulkner of Worcester

L (Geoff) Filkin

Bns (Margaret) Ford

Rt Hon L (Derek) Foster of Bishop Auckland

Rt Hon L (George) Foulkes of Cumnock

Bns (Anita) Gale

L (Robert) Gavron

Bns (Anne) Gibson of Market Rasen

L (Anthony) Giddens

Rt Hon L (John) Gilbert

L (Maurice) Glasman

Rt Hon L (Ted) Glenamara

Bns (Llin) Golding

Rt Hon (Peter) Goldsmith QC

L (Jimmy) Gordon of Strathblane

Bns (Mary) Goudie

Bns (Joyce) Gould of Potternewton

L (Philip) Gould of Brookwood

L (Anthony) Grabiner QC

Rt Hon L (Ted) Graham of Edmonton

L (John) Grantchester

L (Julian) Grenfell

L (Leslie) Griffiths of Burry Port

Rt Hon L (Bruce) Grocott

V (Stephen) Hanworth

L (Toby) Harris of Haringey

L (Lyndon) Harrison

L (Garry) Hart of Chilton

L (Simon) Haskel

Rt Hon L (Roy) Hattersley

L (Alan) Haworth 

B (Dianne) Hayter of Kentish Town

Rt Hon L (Denis) Healey CH

Bns (Anna) Healy of Primrose Hill

Bns (Ruth) Henig

Bns (Jenny) Hilton of Eggardon

L (Clive) Hollick

Rt Hon Bns (Patricia) Hollis of Heigham

Rt Hon L (Alan) Howarth of Newport 

Bns (Ros) Howells of St Davids

L (Will) Howie of Troon

L (Doug) Hoyle

Bns (Beverley) Hughes of Stretford

L (Bob) Hughes of Woodside

L (Julian) Hunt of Chesterton

Rt Hon L (Philip) Hunt of Kings Heath

Rt Hon L (John) Hutton of Furness

Rt Hon L (Derry) Irvine of Lairg QC

L (Greville) Janner of Braunstone QC

Rt Hon Bns (Margaret) Jay of Paddington

L (Joel) Joffe

Rt Hon L (Barry) Jones

Bns (Maggie) Jones of Whitchurch

L (Bill) Jordan 

L (Frank) Judd

Bns (Helena) Kennedy of The Shaws QC

L (Roy) Kennedy of Southwark

L (Jonathan) Kestenbaum

Bns (Oona) King of Bow

L (Tarsem) King of West Bromwich

Bns (Glenys) Kinnock

Rt Hon L (Neil) Kinnock

Bns (Denise) Kingsmill 

L (John) Kirkhill

Rt Hon L (Jim) Knight of Weymouth

L (Richard) Layard

L (David) Lea of Crondall

L (Sandy) Leitch

L (Michael) Levy

Rt Hon Bns (Helen) Liddell of Coatdyke

L (Roger) Liddle

L (David) Lipsey

Bns (Ruth) Lister of Burtersett

Bns (Betty) Lockwood

L (Geoff) Lofthouse of Pontefract

L (Donald) Macaulay of Bragar QC

Rt Hon L (Gus) Macdonald of Tradeston

L (Hector) MacKenzie of Culkein

L (Brian) Mackenzie of Framwellgate

Bns (Ann) Mallalieu QC

Rt Hon L (Mark) Malloch Brown

Rt Hon L (Peter) Mandelson

Rt Hon L (Roy) Mason of Barnsley

Bns (Doreen) Massey of Darwen

L (John) Maxton

L (Tommy) McAvoy

Rt Hon L (Jack) McConnell of Glenscorrodale

Bns (Margaret) McDonagh

L (John) McFall of Alcluith

Bns (Genista) McIntosh of Hudnall

L (Bill) McKenzie of Luton

L (Parry) Mitchell

L (John) Monks

L (Lewis) Moonie

Bns (Delyth) Morgan of Drefelin

Bns (Eluned) Morgan of Ely

L (Kenneth) Morgan

Bns (Sally) Morgan of Huyton

Rt Hon L (Alf) Morris of Manchester

L (Bill) Morris of Handsworth 

Rt Hon L (John) Morris of Aberavon QC

Rt Hon Bns (Estelle) Morris of Yardley

L (Paul) Myners

Bns (Wendy) Nicol

L (Gulam) Noon

Bns (Sue) Nye

L (Martin) O’Neill of Clackmannan

L (Bhikhu) Parekh

L (Adam) Patel of Blackburn

L (Kamlesh) Patel of Bradford

Rt Hon L (Tom) Pendry

L (Maurice) Peston

Bns (Jill) Pitkeathley

L (Raymond) Plant of Highfield

L (Fred) Ponsonby of Shulbrede

Rt Hon L (John) Prescott

Bns (Margaret) Prosser

L (Gwilym) Prys-Davies

L (David) Puttnam

Rt Hon Bns (Joyce) Quin

Rt Hon L (Giles) Radice

Bns (Meta) Ramsay of Cartvale

L (Nic) Rea

Rt Hon L (John) Reid of Cardowan

Bns (Ruth) Rendell of Babergh

Rt Hon L (Ivor) Richard QC

Rt Hon L (George) Robertson of Port Ellen

L (Richard) Rogers of Riverside

L (Richard) Rosser

L (Ted) Rowlands

Rt Hon Bns (Jan) Royall of Blaisdon 

L (David) Sainsbury of Turville

L (Tom) Sawyer 

Rt Hon Bns (Patricia) Scotland of Asthal QC

L (John) Sewel

Rt Hon L (Robert) Sheldon

Bns (Maeve) Sherlock

V (Jan) Simon

L (George) Simpson of Dunkeld

Bns (Angela) Smith of Basildon

Bns (Elizabeth) Smith of Gilmorehill

L (Peter) Smith of Leigh

L (Peter) Snape

L (Clive) Soley

L (Wilf) Stevenson of Balmacara

L (Andrew) Stone of Blackheath

L (Alan) Sugar

Rt Hon Bns (Liz) Symons of Vernham Dean

Rt Hon Bns (Ann) Taylor of Bolton

L (Tom) Taylor of Blackburn

L (Peter) Temple-Morris

L (Terry) Thomas of Macclesfield 

Bns (Glenys) Thornton

L (John) Tomlinson

L (Don) Touhig

L (David) Triesman

L (Denis) Tunnicliffe

L (Leslie) Turnberg

Bns (Muriel) Turner of Camden

Rt Hon B (Shriti) Vadera

Bns (Margaret) Wall of New Barnet

Rt Hon L (Norman) Warner

Bns (Diana) Warwick of Undercliffe

L (Bill) Wedderburn of Charlton

L (Alan) West of Spithead

Bns (Margaret) Wheeler

Bns (Janet) Whitaker

Rt Hon L (Larry) Whitty 

Bns (Rosalie) Wilkins

L (Charles) Williams of Elvel

Rt Hon L (Michael) Wills

L (Robert) Winston

L (Stewart) Wood of Anfield

L (Ken) Woolmer of Leeds

Bns (Bryony) Worthington

L (Tony) Young of Norwood Green