Labour's Prospective Parliamentary Candidates

 

Constituency Region Candidate
Amber Valley East Midlands Kevin Gillott
Broxtowe East Midlands Nick Palmer
Charnwood East Midlands Sean Kelly-Walsh
Erewash East Midlands Catherine Atkinson
High Peak East Midlands Caitlin Bisknell
Kettering East Midlands
Rhea Keehn
Lincoln East Midlands Lucy Rigby
Loughborough East Midlands Dr Matthew O'Callaghan
Mid Derbyshire
East Midlands Nicola Heaton
Newark
East Midlands Michael Payne
North West Leicestershire East Midlands Jamie McMahon
Northampton North East Midlands Sally Keeble
Northampton South East Midlands Kevin McKeever
Rushcliffe East Midlands David Mellen
Sherwood East Midlands Leonie Mathers
South Derbyshire East Midlands Cheryl Pidgeon
South Leicestershire
East Midlands Amanda Hack
Wellingborough East Midlands Richard Garvie
Basildon and Billericay
Eastern Gavin Callagham
Bedford Eastern Patrick Hall
Braintree Eastern Malcolm Fincken
Brentwood and Ongar Eastern Liam Preston
Broadland Eastern  Chris Jones 
Bury St Edmunds Eastern William Edwards
Cambridge Eastern Daniel Zeichner
Castle Point Eastern  Joe Cooke 
Central Suffolk and North Ipswich Eastern Jacky Abbott
Chelmsford Eastern Chris Vince
Clacton Eastern Tim Young
Colchester Eastern Jordan Newell
Great Yarmouth Eastern Lara Norris
Harlow Eastern Suzy Stride
Harwich and North Essex
Eastern Edward Browne
Hertsmere Eastern Richard Butler
Hitchin and Harpenden Eastern Rachel Burgin
Huntingdon Eastern Nik Johnson
Ipswich Eastern David Ellesmere
North Norfolk Eastern Denise Burke
Norwich North Eastern Jessica Asato
Norwich South Eastern Clive Lewis
Peterborough Eastern Lisa Forbes
Rochford and Southend East Eastern Ian Gilbert
Saffron Walden
Eastern Jane Berney
South Basildon and East Thurrock Eastern Mike Le-Surf
South Cambridgeshire Eastern  Sue Birtles 
South East Cambridgeshire Eastern Huw Jones
South Norfolk Eastern Deborah Sacks
South Suffolk Eastern Jane Basham
South West Bedfordshire Eastern Daniel Scott
South West Norfolk
Eastern Peter Smith
St Albans Eastern Kerry Pollard
Stevenage Eastern Sharon Taylor
Suffolk Coastal Eastern Russell Whiting
Thurrock Eastern Polly Billington
Watford Eastern Matthew Turmaine
Waveney Eastern Bob Blizzard
Welwyn Hatfield Eastern Anawar Miah
Battersea London Will Martindale
Bermondsey and Old Southwark London Neil Coyle
Bexleyheath and Crayford London Stefano Borella
Brent Central London Dawn Butler
Brentford and Isleworth London Ruth Cadbury
Bromley and Chislehurst London John Courtneidge
Carshalton and Wallington London Siobhan Tate
Chingford and Woodford Green
London Bilal Mahmood
Chipping Barnet
London Amy Trevethan
Cities of London and Westminster London Nick Slingsby
Croydon Central London Sarah Jones
Dulwich and West Norwood
London Helen Hayes
Ealing Central and Acton London Rupa Huq
Enfield North London Joan Ryan
Enfield, Southgate London Bambos Charlambous
Finchley and Golders Green London Sarah Sackman
Greenwich and Woolwich London Matthew Pennycook
Hampstead and Kilburn London Tulip Siddiq
Harrow East London Uma Kumaran
Hendon London Andrew Dismore
Hornchurch and Upminster
London Paul McGeary
Hornsey and Wood Green London Catherine West
Ilford North London Wes Streeting
Kensington London Rod Abouharb
Kingston and Surbiton London Lee Godfrey
Lewisham, Deptford London

Vicky Foxcroft

Old Bexley and Sidcup London Ibrahim (Ibby) Mehmet
Orpington
London Nigel de Gruchy
Putney London Sheila Boswell
Richmond Park London Sachin Patel
Romford London Sam Gould
Sutton and Cheam London Emily Brothers
Twickenham London Nick Grant
Uxbridge and South Ruislip
London Chris Summers
Wimbledon London Andrew Judge
Berwick-Upon-Tweed North  Scott Dickinson 
Carlisle North Lee Sherriff
Hexham North Liam Carr
Redcar North Anna Turley
Stockton South North Louise Baldock
Blackburn
North West Kate Hollern
Blackpool North and Cleveleys North West Sam Rushworth
Burnley North West Julie Cooper
Bury North North West James Frith
Cheadle North West  Martin Miller 
City of Chester North West Chris Matheson
Crewe and Nantwich North West Adrian Heald
Ellesmere Port and Neston North West Justin Madders
Fylde North West  Jed Sullivan 
Hazel Grove  North West  Laura Booth
Lancaster and Fleetwood North West Cat Smith
Manchester, Withington North West Jeff Smith
Morecambe and Lunesdale North West Amina Lone
Pendle North West Azhar Ali
Rossendale and Darwen North West Will Straw
South Ribble North West Veronica Bennett
St Helens South and Whiston
North West Marie Rimmer
Warrington South North West Nick Bent
Weaver Vale North West Julia Tickridge
Wirral West North West Margaret Greenwood
Aberdeen North

Scotland

Richard Baker
Argyll and Bute Scotland Mary Galbraith
Caithness, Sutherland and Easter Ross Scotland John Erskine
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Scotland Archie Dryburgh
Dundee East Scotland Lesley Brennan
East Dunbartonshire Scotland Amanjit Jhund
Edinburgh West Scotland Cammy Day
Falkirk Scotland Karen Whitefield
Glenrothes Scotland Melanie Ward
Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey Scotland  Mike Robb 
Moray Scotland Sean Morton
Stirling Scotland Johanna Boyd
West Aberdeenshire & Kincardine Scotland  Barry Black 
Aylesbury South East Will Cass
Banbury South East  Sean Woodcock
Basingstoke South East Paul Harvey
Bexhill and Battle
South East Michelle Thew
Bognor Regis and Littlehampton
South East Alan Butcher
Bracknell
South East James Walsh
Brighton, Kemptown South East Nancy Platts
Brighton, Pavilion South East Purna Sen
Canterbury
South East Hugh Lanning
Chatham and Aylesford South East Tristan Osborne
Crawley South East Chris Oxlade
Dartford South East Simon Thomson
Dover South East Clair Hawkins
Epsom and Ewell South East Sheila Carlson
Gillingham and Rainham South East Paul Clark
Gravesham South East Tanmanjit Singh Dhesi
Guildford South East Richard Wilson
Hastings and Rye South East Sarah Owen
Henley
South East Sam Juthani
Hove South East Dr Peter Kyle
Isle of Wright
South East Stewart Blackmore
Lewes South East Lloyd Russell-Moyle
Maidenhead South East Charles Smith
Maidstone & the Weald South East  Allen Simpson 
Mid Sussex South East Greg Mountain
Milton Keynes North South East Emily Darlington
Milton Keynes South South East Andrew Pakes
New Forest East South East Andrew Pope
New Forest West South East Lena Samuels
North Thanet
South East Frances Rehal
Oxford West and Abingdon South East Sally Copley
Portsmouth North South East John Ferrett
Portsmouth South South East Sue Castillon
Reading East South East Matt Rodda
Reading West South East Victoria Groulef
Rochester and Strood South East Naushabah Khan
Romsey and Southampton North South East Darren Paffey
Sittingbourne and Sheppey South East Guy Nicholson
South Thanet South East Wil Scobie
Southampton, Itchen South East Rowenna Davis
Surrey Heath South East Laween Atroshi
Windsor South East  Fiona Dent 
Witney South East Duncan Enright
Wycombe South East  David Williams 
Bath South West Ollie Middleton
Bournemouth West South West David Stokes
Bridgwater and West Somerset South West Mick Lerry
Bristol North West South West Darren Jones
Bristol South South West Karin Smyth
Bristol West South West Thangam Debbonaire
Camborne and Redruth
South West Michael Foster
Central Devon South West Lynne Richards
Chippenham South West Andy Newman
Christchurch South West Andrew Satherley
Devizes South West Chris Watts
East Devon South West Jessica Pearce
Forest of Dean South West Steve Parry-Hearn
Gloucester South West Sophy Gardner
Kingswood South West Jo McCarron
North Devon South West Mark Cann
North Dorset South West Kim Fendley
North East Somerset South West Todd Foreman
North Swindon South West Mark Dempsey
North Wiltshire South West Peter Baldrey
Plymouth, Sutton and Devonport South West Luke Pollard
Salisbury South West Tom Corbin
Somerton and Frome South West David Oakensen
South Dorset South West Simon Bowkett
South Swindon South West Anne Snelgrove
South West Devon South West Charanjeet (Chaz) Singh
St Ives South West Cornelius Olivier
Stroud South West David Drew
Taunton Deane South West Neil Guild
Tiverton and Honiton South West Caroline Kolek
Torbay South West Su Maddock
Truro and Falmouth South West Hanna Toms
Wells South West Chris Inchley
West Dorset South West Rachel Rogers
Weston-Super-Mare South West Tim Taylor
Yeovil
South West Martin Jevon
Aberavon
Wales Stephen Kinnock
Aberconwy Wales Mary Wimbury
Arfon Wales Alun Pugh
Brecon and Radnorshire Wales Matthew Dorrance
Cardiff Central Wales Jo Stevens
Cardiff North Wales Mari Williams
Carmarthen East and Dinefwr Wales Calum Higgins
Carmarthen West and South Pembrokeshire Wales Delyth Evans
Ceredigion
Wales Huw Thomas
Clwyd West Wales Gareth Thomas
Dwyfor Meirionnydd Wales  Mary Clarke 
Gower Wales Liz Evans
Monmouth Wales Ruth Jones
Preseli Pembrokeshire Wales Paul Miller
Vale of Glamorgan Wales Chris Elmore
Aldridge-Brownhills West Midlands John Fisher
Birmingham, Yardley West Midlands Jess Phillips
Bromsgrove West Midlands Tom Ebbutt
Burton West Midlands Jon Wheale
Cannock Chase West Midlands Janos Toth
Coventry North East West Midlands Colleen Fletcher
Dudley South West Midlands Natasha Millward
Halesowen and Rowley Regis West Midlands Stephanie Peacock
Kenilworth and Southam West Midlands Bally Singh
Lichfield West Midlands Chris Worsey
Ludlow
West Midlands Simon Slater
Meriden West Midlands Tom McNeil
North Shropshire West Midlands  Graeme Currie 
North Warwickshire West Midlands Mike O'Brien
Nuneaton West Midlands Vicky Fowler
Redditch West Midlands Rebbeca Blake
Rugby West Midlands Claire Edwards



Solihull West Midlands Nigel Knowles
South Staffordshire West Midlands Kevin McElduff 
Stafford West Midlands Kate Godfrey
Staffordshire Moorlands West Midlands Trudie McGuinness
Stoke-on-Trent North West Midlands Ruth Smeeth
Stourbridge West Midlands Pete Lowe
Stratford-upon-Avon West Midlands Jeff Kenner
Sutton Coldfield West Midlands  Rob Pocock 
Tamworth West Midlands Carol Dean
The Wrekin West Midlands Katrina Gilman
Warwick and Leamington West Midlands Lynette Kelly
West Worcestershire
West Midlands Daniel Walton
Wolverhampton South West West Midlands Rob Marris
Worcester West Midlands Joy Squires
Wyre Forest West Midlands Matthew Lamb
Batley and Spen Yorkshire and the Humber Jo Cox
Brigg and Goole Yorkshire and the Humber Jacky Crawford
Calder Valley Yorkshire and the Humber Joshua Fenton-Glynn
Cleethorpes Yorkshire and the Humber Peter Keith
Dewsbury Yorkshire and the Humber Paula Sherriff
Elmet and Rothwell Yorkshire and the Humber Veronica King
Keighley Yorkshire and the Humber John Grogan
Leeds East Yorkshire and the Humber Richard Burgon
Leeds North West Yorkshire and the Humber Alex Sobel
Pudsey Yorkshire and the Humber Jamie Hanley
Sheffield Hallam Yorkshire and the Humber Oliver Coppard
Sheffield Heeley Yorkshire and the Humber Louise Haigh
York Outer  Yorkshire and the Humber  Joe Riches